wtorek, 24 lutego 2009

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Jednym z najczęsciej pobieranych przez Państwa wzorów jest wzór wezwania do zapłaty. W związku z tym postanowiłem kilka słów poswięcić temu, jak prawidłowo sformułować takie pismo oraz wyjasnić kto i dlaczego powinien je wysyłać do swojego dłużnika.

Podmiotami obowiązanymi do wezwania dłużnika do zapłaty przed wytoczeniem powództwa o zapłatę są przedsiębiorcy - zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Wynika to z uregulowań art. 479(12) par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, który nakazuje dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem jego wysłania lub doręczenia dłużnikowi. Brak spełnienia tego obowiązku skutkować będzie zwrotem pozwu bez wezwania do uzupełnienia braków. Oznacza to, iż bez wezwania dłużnika do zapłaty nie będziemy w stanie skutecznie dochodzić swoich wierzytelnosci na drodze sądowej. Warto więc o to zadbać.

W tresci wezwania do zaplaty konieczne jest przede wszystkim precyzyjne wskazanie kwoty, której zapłaty się domagamy - warto ją wskazać zarówno liczbowo jak i słownie. Poza tym konieczne jest wskazanie z jakiego tytułu domagamy się zapłaty powyższej kwoty. Jeżeli dług wynika z niezapłaconych faktur VAT należy wskazać numery faktur oraz kwotę każdej faktury. Jeżeli domagamy się zapłaty długu wraz z odsetkami, wskażmy również termin zapłaty, od którego naliczamy odsetkami.
Nie należy zapominać oczywiscie o wskazaniu sposobu zapłaty - np. gotówką w kasie przedsiębiorstwa albo przelewem - w tym wypadku należy podać numer rachunku bankowego. Konieczne jest również wyznaczenie dłużnikowi terminu, do jakiego oczekiwać będziemy uregulowania płatnosci, a po upływie którego w przypadku braku zapłaty wystąpimy na drogę postępowania sądowego.

Wzór wezwania do zapłaty znajdziecie tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz