sobota, 2 lutego 2013

O apelacji

Konstytucja RP gwarantuje co najmniej dwuinstancyjne postępowanie sądowe. W prawie cywilnym, które obejmuje również sprawy rodzinne, urzeczywistnieniem tej konstytucyjnej zasady jest możliwość zaskarżenia wyroku sądu I instancji w drodze apelacji. Od wyroku sądu rejonowego, który co do zasady jest właściwy w pierwszej instancji w sprawach alimentacyjnych, apelacja służy do sądu okręgowego. Od orzeczenia sądu okręgowego, który orzeka jako sąd I instancji apelacja przysługuje do sądu apelacyjnego. 
 
Kodeks postępowania cywilnego nie wymienia zarzutów, na jakich można oprzeć apelację, dlatego strona ma w tym zakresie dużą swobodę. 
 
Skarżący, który podnosi zarzut naruszenia prawa materialnego powinien wykazać, że sąd pierwszej instancji błędnie zinterpretował przepis, zastosował nie tę normę, którą w danej sprawie powinien bądź wydał wyrok na nieobowiązujących w systemie prawa przepisach. Należy odróżnić przepisy prawa materialnego od norm postępowania. Te pierwsze, mówiąc w uproszczeniu, znajdują się (w przypadku spraw o alimenty) w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, a postępowanie cywilne regulowane jest w KPC.

Wnosząc apelacje możemy żądać zmiany lub uchylenia zaskarżonego wyroku w całości bądź w części.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz