środa, 7 listopada 2012

Pozwy o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolony staną się mniej opłacalne?

Jak donosi portal Lex.pl Minister Sprawiedliwości planuje obniżyć koszty zastępstwa procesowego
w sprawach o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone z 360 zł do 60 zł. Zmiana spowodowana jest przede wszystkim chęcią ukrócenia praktyk celowego zwielokrotniania kosztów zastępstwa procesowego przez pełnomocników reprezentujących stowarzyszenia konsumenckie.


Proceder ten polega na rozbijaniu poszczególnych postanowień wzorców umownych na odrębne pozwy o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolony, tak by jeden pozew obejmował wyłącznie jedno kwestionowane postanowienie wzorca umownego. W ten sposób pełnomocnicy reprezentujący stowarzyszenia potrafią składać po kilka-kilkanaście pozwów dotyczących tego samego wzorca, zalewając pracą Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym, że pozwy w tych sprawach wnoszone przez stowarzyszenia konsumenckie są zwolnione od opłat, a pozwy zwykle ograniczają się jedynie do zacytowania kwestionowanego postanowienia i żądania uznania go za klauzule abuzywną, nie zawierając zwykle jakiegokolwiek wywodu prawnego czy ustaleń faktycznych, sprawy te stały się maszynką do zarabiania pieniędzy dla stowarzyszeń konsumenckich (a zapewne w rzeczywistości dla stojących za nimi sprytnych prawników). 

Media wielokrotnie donosiły o masowym pozywaniu przez stowarzyszenia konsumenckie grup przedsiębiorców z kolejnych gałęzi rynku. "Ofiarami" stowarzyszeń konsumenckich zostały już m. in. biura podróży, sklepy on-line czy biura tłumaczeń. Więcej na ten temat można przeczytać np. tutaj.
Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ma ukrócić proceder masowego wnoszenia pozwów z chęci zarobienia na kosztach zastępstwa procesowego. Zmianę w tym zakresie należy ocenić pozytywnie i liczyć na to, że na wokandzie znajdować się będą wyłącznie sprawy wymagające interwencji sądu, tj. dotyczące klauzul, w które w sposób ewidentny naruszają interesy konsumentów. 

Pozew o uznanie wzorca umownego za niedozwolony może wnieść każdy. Wzór takiego pozwu można znaleźć tutaj.