piątek, 30 października 2009

Krótkie terminy na wniesienie odwołania od wypowiedzenia

Dziennik „Rzeczpospolita” podaje, iż Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że piętnastodniowy termin na odwołanie się do sądu od wypowiedzenia umowy kobiecie ciężarnej jest za krótki. Zdaniem ETS termin ten jest zbyt krótki, aby uzyskać poradę prawną, sformułować i złożyć do sądu stosowny pozew. ETS podkreślił,że państwa członkowskie nie mogą ustalać takich terminów, aby wykonywanie praw było utrudnione bądź wręcz niemożliwe.

Sprawa, na tle której ETS się wypowiadał, nie dotyczyła Polski tylko inne państwa członkowskiego. Tymczasem w Polsce terminy na wniesienie odwołania od wypowiedzenia do sądu pracy są jeszcze krótsze. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę należy wnieść do sądu w terminie 7 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę, natomiast w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, żądanie przywrócenia do pracy bądź odszkodowania należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

Dopóki więc art. 264 Kodeksu pracy, który reguluje terminy na wniesienia stosownego powództwa do sądu pracy, obowiązuje w obecnym brzmieniu, konieczne jest stosowanie się do wynikających z niego terminów.

Wzory odwołań od wypowiedzenia bądź rozwiązania umowy o pracę znajdziecie tutaj.

piątek, 23 października 2009

Odszkodowanie za kradzież treści w Internecie

W dniu 20 października 2009 r. Dziennik Gazeta Prawna opublikowała artykuł pt. "Sąd: za kradzież treści w internecie należy się odszkodowanie", z którego wynika, iż Sąd Okręgowy w Białymstoku zasądził na rzecz wydawcy tego dziennika odszkodowanie za skopiowanie i umieszczenie w serwisie internetowym Mojeprawo.pl artykułów z Gazety Prawnej, internetowego wydania tego dziennika oraz serwisu Forsal.pl bez zgody ich wydawcy. Infor Biznes - wydawca Dziennika Gazeta Prawna niemal w tym samym czasie zawarł również ugody z właścicielami innych serwisów internetowych wykorzystujących bez jego zgody artykuły w swoich serwisach.

Informacje podane przez Dziennik Gazeta Prawna wskazują, iż sądy coraz śmielej uznają, iż artykuły w sieci Internet stanowią przedmiot prawa autorskiego tak samo jak utwory publikowane w inny sposób. Tym samym realna staje się ochrona praw twórców publikujących swoje utwory w sieci Internet, a więc również na wszelkiego rodzaju blogach czy stronach domowych.

Dla zainteresowanych tematem polecamy artykuł w serwisie Wzoryprawne.pl pt. "Jak bronić się przed kopiowaniem artykułów w Internecie?", a dla chcących czynnie bronić swych praw autorskich wzór wezwania do usunięcia naruszenia praw autorskich do artykułu oraz wzór wezwania do usunięcia naruszenia praw autorskich z żądaniem zapłaty odszkodowania.

sobota, 10 października 2009

Wzory umów z zakresu prawa autorskiego

Kolejną nową kategorią wzorów w serwisie Wzoryprawne.pl są wzory umów z zakresu prawa autorskiego. Kategoria ta obejmować będzie wzory umów dotyczące przeniesienia autorskich praw majątkowych, udzielenia licencji niewyłącznej oraz licencji wyłącznej. Przygotowując wzory umów z zakresu prawa autorskiego szczególną uwagę będziemy poświęcać wzorom umów związanym z prowadzeniem różnych działalności w sieci Internet.

Obecnie w tej kategorii dostępny jest wzór umowy o wykonanie projektu znaku graficznego (logo) wraz z przeniesieniem na zamawiającego autorskich praw majątkowych do tego dzieła. Kolejne wzory dodawane będą sukcesywnie.

Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnego wzoru umowy z tej kategorii, zachęcamy do kontaktu.

wtorek, 6 października 2009

Wzory z instrukcją wypełnienia

Miło nam poinformować, że bogaty zbiór wzorów z różnych dziedzin prawa został rozszerzony o nowe rodzaje wzorów, jakimi są wzory z instrukcją ich wypełnienia. Ideą udostępnienia wzorów z instrukcją wypełnienia jest nie tylko dostarczenie Państwu przykładowego wzoru danej umowy, pisma czy pisma procesowego, ale także wyjaśnienie bardziej skomplikowanych zagadnień związanych z danym wzorem.

Pilotażowo umieściliśmy w serwisie wzoryprawne.pl wzór pozwu o zapłatę w postępowaniu nakazowym wraz z instrukcją jego wypełnienia, dzięki czemu otrzymacie Państwo precyzyjne wskazówki m.in. do jakiego sądu pismo ma być skierowane, jak oznaczyć i obliczyć wartość przedmiotu sporu, jak prawidłowo oznaczyć roszczenie, jak opłacić pozew i w jakiej wysokości itp. Jeżeli wzór ten spotka się z Państwa przychylnym przyjęciem, sukcesywnie wprowadzać będziemy kolejne wzory z instrukcjami ich wypełnienia. Oczywiście wszystkie wzory za odpowiednio mniejszą opłatą dostępne będą również bez takiej instrukcji.

Zachęcamy również do zapoznania się z publikacją "Jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?".

FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania

Wychodząc na przeciw Państwa potrzebom cały czas pracujemy nad udoskonaleniem funkcjonalności serwisu Wzoryprawne.pl, aby korzystanie z serwisu było szybsze i prostsze. W tym celu zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące działalności naszego serwisu i umieściliśmy je wraz z odpowiedziami na nie w dziale FAQ, do którego link znajduje się w dolnym menu każdej podstrony.

W dziale FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania umieściliśmy odpowiedzi m. in. na pytania dotyczące rejestracji i logowania w serwisie, sposobu zapłaty i pobierania płatnych wzorów, długości przechowywania opłaconych wzorów na koncie użytkownika, pomocy w dostosowywaniu wzoru do stanu faktycznego, czy reklamacji.

W przypadku dalszych pytań bądź wątpliwości dział FAQ będzie sukcesywnie modyfikowany i rozbudowywany. Zachęcamy do kontaktu!