czwartek, 16 lipca 2009

Jak założyć spółkę z o.o.? - nowa akcja serwisu wzoryprawne.pl

Serwis wzoryprawne.pl rozpoczyna akcję pt. "Jak założyć spółkę z o.o.?". W ramach naszej akcji przedstawiać będziemy informacje niezbędne do sprawnego założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, udostępniać będziemy również wzory niezbędne do zawiązania spółki oraz skutecznego jej zarejestrowania w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

W ramach naszej akcji dowiedziecie się Państwo m. in:
- jakie są korzyści z prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, poznacie podstawowe informacje na temat spółki z o.o.;
- jak zabrać się do zawiązania takiej spółki,
- co obowiązkowo powinna zawierać umowa spółki, a jakie jej postanowienia są fakultatywne,
- jakie dokumenty są niezbędne do zawiązania spółki z o.o., a jakie dokumenty należy skompletować do zgłoszenia spółki do rejestru;
- jakie urzędy odwiedzić, jak wypełnić niezbędne formularze do urzędów, formularze KRS i jakie mają to być formularze;
- z jakimi kosztami wiąże się rejestracja spółki w KRS i załatwienie formalności w poszczególnych urzędach itp.

Jednocześnie w serwisie wzoryprawne.pl sukcesywnie udostępniane będą wzory dokumentów niezbędnych przy tworzeniu spółki oraz przykładowo wypełnionych formularzy.

W pierwszej części akcji przedstawimy podstawowe informacje na temat spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wyjaśnimy, dlaczego warto prowadzić działalność w tej formie.

W tej chwili możecie już pobrać z serwisu wzór umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zlecić prawnikom współpracującym z serwisem dostosowanie jej do Państwa wymagań. W przypadku zlecenia dostosowania wzoru pobranego z serwisu wzoryprawne.pl, otrzymacie Państwo korzystny rabat!

Zapraszamy do zaglądania na bloga i do serwisu!

piątek, 10 lipca 2009

Nowa kategoria wzorów: wzory w sprawach karnych!

W serwisie wzoryprawne.pl w dziale "wzory pism procesowych" dodana została kategoria "wzory w sprawach karnych", w których dostępne są wzory pism procesowych w postępowaniu karnym. Baza wzorów pism w sprawach karnych będzie systematycznie powiększana. Obecnie dostępne są m. in. wzór wniosku o ustanowienie obrońcy czy wzór wniosku o wyrażenie zgody na widzenie. Pełna lista wzorów w sprawach karnych obecnie dostępnych do pobrania znajduje się tutaj.

poniedziałek, 6 lipca 2009

Prawo spadkowe - zmiany w dziedziczeniu ustawowym

28 czerwca 2009 r. weszły w życie przepisy kodeksu cywilnego regulujące krąg osób uprawnionych do dziedziczenia po zmarłym w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił testamentu (tzw. dziedziczenie ustawowe). Nowelizacja rozszerza krąg osób dziedziczących z ustawy, ograniczając sytuacje dziedziczenia przez gminę lub Skarb Państwa.
Obecnie z Kodeksu cywilnego wynika siedem grup spadkobierców:

I grupa: małżonek spadkodawcy, zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki itd.)
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak część przypadającą małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Reguła tą stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych (a więc wnuków itd.).

II grupa: małżonek spadkobiercy, rodzice spadkobiercy

W braku zstępnych spadkobiercy (dzieci, wnuków itd.) do spadku powołani są małżonek spadkodawcy i rodzice spadkodawcy. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. Jeżeli ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.

III grupa: rodzice spadkodawcy
W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.


IV grupa: rodzic spadkodawcy, rodzeństwo spadkodawcy

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.
Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.
W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

V grupa: dziadkowie spadkodawcy:
W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych.
Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy.
W braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.

VI grupa: pasierobowie

W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

VII grupa: gmina lub Skarb Państwa
W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Omówione wyżej przepisy mają zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu. Aby uniknąć więc sporów w rodzinie o spadek, warto zawczasu sporządzić testament, ustalający krąg spadkobierców. Wzory testamentów dostępne są tutaj, a wzory pism procesowych w sprawach spadkowych tutaj.