wtorek, 24 lutego 2009

Jak napisać wezwanie do zapłaty?

Jednym z najczęsciej pobieranych przez Państwa wzorów jest wzór wezwania do zapłaty. W związku z tym postanowiłem kilka słów poswięcić temu, jak prawidłowo sformułować takie pismo oraz wyjasnić kto i dlaczego powinien je wysyłać do swojego dłużnika.

Podmiotami obowiązanymi do wezwania dłużnika do zapłaty przed wytoczeniem powództwa o zapłatę są przedsiębiorcy - zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Wynika to z uregulowań art. 479(12) par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego, który nakazuje dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem jego wysłania lub doręczenia dłużnikowi. Brak spełnienia tego obowiązku skutkować będzie zwrotem pozwu bez wezwania do uzupełnienia braków. Oznacza to, iż bez wezwania dłużnika do zapłaty nie będziemy w stanie skutecznie dochodzić swoich wierzytelnosci na drodze sądowej. Warto więc o to zadbać.

W tresci wezwania do zaplaty konieczne jest przede wszystkim precyzyjne wskazanie kwoty, której zapłaty się domagamy - warto ją wskazać zarówno liczbowo jak i słownie. Poza tym konieczne jest wskazanie z jakiego tytułu domagamy się zapłaty powyższej kwoty. Jeżeli dług wynika z niezapłaconych faktur VAT należy wskazać numery faktur oraz kwotę każdej faktury. Jeżeli domagamy się zapłaty długu wraz z odsetkami, wskażmy również termin zapłaty, od którego naliczamy odsetkami.
Nie należy zapominać oczywiscie o wskazaniu sposobu zapłaty - np. gotówką w kasie przedsiębiorstwa albo przelewem - w tym wypadku należy podać numer rachunku bankowego. Konieczne jest również wyznaczenie dłużnikowi terminu, do jakiego oczekiwać będziemy uregulowania płatnosci, a po upływie którego w przypadku braku zapłaty wystąpimy na drogę postępowania sądowego.

Wzór wezwania do zapłaty znajdziecie tutaj.

wtorek, 17 lutego 2009

W chwili obecnej w związku z pracami nad nowym ksztaltem Serwisu wstrzymalismy dodawanie nowych wzorów do zbioru umów i pism procesowych dostępnych w Serwisie. W pierwszej kolejnosci musimy bowiem skupić się na odpowiednim skatalogowaniem wzorów już dostępnych, tak aby odnajdywanie wzorów było proste i szybkie. Każdy wzór dostępny będzie na co najmniej dwa sposoby, wprowadzimy również opcję "szukaj" dla tych, którzy będą chcieli zaoszczędzić zbędnego klikania.

Z nowosci w obrębie serwisu uruchomiony zostanie sklep, dzięki czemu będzie możliwosc kupowania kilku wzorów jednoczesnie, płacąc za całosć tylko raz - przelewem bądź kartą kredytową. Z pewnoscią stanowić to będzie znaczne ułatwienie w porównaniu z obecną możliwoscia płacenia wyłącznie SMS-em.

Dla chętnych dostępny będzie newsletter, który powiadamiać będzie Państwa o nowosciach w serwisie, aktualnych promocjach oraz nowych uslugach. Dla osób aktywnie korzystających z Serwisu planujemy wprowadzić atrakcyjne upusty i promocje. O szczegółach będziemy informować niebawem!

środa, 11 lutego 2009

najpopularniejsze wzory

Ostatnio przeprowadziłem mają analizę najczęsciej pobieranych wzorów z Serwisu i ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że najchętniej pobieracie wzór oswiadczenia pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem (dla zainteresowanych wzór znajdziecie tutaj). Jest to o tyle zaskakujące, że w dzisiejszych, niepewnych przecież czasach, wydawać by się mogło, że najchętniej będziecie pobierać wzór wezwania do zapłaty albo wzór pozwu o zapłatę.

Czy to ma oznaczać, że jednak na rynku pracy nie jest tak źle jak próbują sugerować media? A może po prostu wynika to z tego, że wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika jest jednym z najtańszych wzorów, które dostępne są w Serwisie - jego koszt to jedyne 2 PLN + VAT. Tak czy siak sądząc z iloci pobrań, to zmiany na rynku pracy są bardzo częste :)

wtorek, 10 lutego 2009

Na dzień dobry :)

Twórcy serwisu wzoryprawne.pl witają serdecznie na swoim blogu!

Celem prowadzenia niniejszego bloga jest przybliżenie Państwu funkcjonowania Serwisu, na którym udostępniamy dla Państwa wzory umów, pism procesowych oraz innych dokumentów przydatnych w codziennym życiu, prowadzeniu dzialanosci gospodarczej bądź spólek handlowych.

Na blogu opisywać będziemy również postęp prac nad nową twarzą serwisu, nad którą obecnie pracujemy. Już niebawem będziecie Państwo mogli korzystać z Serwisu w nowej odslonie, uklad stron będzie bardziej przejrzysty, a wzory posegregowane będą w intuicyjne kategorie. Wyrażamy nadzieję,że nowa odslona serwisu spotka się z Państwa uznaniem.

Zachęcamy również do przysyłania propozycji wzorów, jakich Państwo potrzebujecie. Sukcesywnie będziemy je dla Państwa przygotowywać i udostępniać w Serwisie.

Zapraszamy do lektury i korzystania z Serwisu!